Jak odżywiać się zdrowo?

       Co właściwie oznacza termin „odżywianie”? Książkowo : dostarczanie składników odżywczych ze spożywanych pokarmów, które pełnią w organizmie określone funkcje ( budulcowe, transportujące, regulacyjne etc. ) W skrócie – jesteś TYM, co JESZ. Warto być świadomym tych jakże oczywistych procesów i zależności. W prostocie bowiem tkwi siła i bardzo często oczywiste kwestie w teorii okazują się już nie być tak oczywiste w praktyce. Jeśli bowiem zastanowimy się, co zjadamy, skąd pochodzi dostarczany nam pokarm, dalej idąc – w jaki sposób jemy, czy dokładnie przeżuwamy, dbamy o higienę przyrządzanych i spożywanych posiłków, jakie warunki stwarzamy sobie do trawienia…Temat zaczyna się robić coraz bardziej złożony. 

Jak odżywiać się zdrowo?

     Jeśli chodzi o cudowny przepis na zdrowe odżywianie, takowy nie istnieje, ponieważ każdy z nas stanowi unikalną jednostkę ludzką i to, co dobre dla niego może już wcale nie funkcjonować dla kogoś innego.
Istnieje jednak kilka tzw. „złotych zasad”, z którymi warto się zapoznać i spróbować je wprowadzić w życie, jedyne, czym ryzykujemy, to poprawa funkcji życiowych oraz podniesienie jakości codziennego życia .
- spożywaj 4-5 posiłków dziennie
- przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godz.
- ostatni posiłek zjadaj ok.2h przed snem, jeśli później to coś LEKKIEGO !
- śniadanie – najważniejszy posiłek dnia – na ciepło
- potrawy bogate w węglowodany proste spożywaj do 16-18ej
- w jednym posiłku staraj się nie łączyć produktów nabiałowych w mięsnymi, rybami, owocami morza oraz węglowodanów z produktami pochodzenia zwierzęcego ( masło, śmietana, mleko, ser )
- jak najwięcej spożywaj węglowodanów złożonych ( pełnoziarnistych, nieoczyszczonych ) a jak najmniej prostych ( cukier , białe pieczywo, biały ryż )
- do każdego posiłku dodawaj coś z warzyw lub owoców
- wypijaj dziennie ok. 2l płynów
- zwracaj uwagę na jakość jedzenia – mocno przetworzone, konserwowane, puszkowane , gotowce do odgrzania – w ogóle albo bardzo rzadko

Monika Borchulska
www.energodajnia.pl

Tagged with →